Kolumbijská káva
Kolumbijská káva. Čokoládová, voňavá a nezapomenutelná.
Pokud patříte k lidem, kteří se neobejdou bez svého ranního šálku kávy, doporučujeme vám vyzkoušet kávu z Kolumbie. Poznáte ten rozdíl. Zrnková káva z Kolumbie je plná chuti, má výraznou čokoládovou linku i výjimečné aroma. Často se pěstuje vysoko v horách a sbírá se ručně. Kvalitnější a lepší kávu než tu kolumbijskou na světě nenajdete.
Kolumbijská káva
Kolumbijská káva je proslulá plným tělem, čistou aciditou a bohatou chutí. Chuť kávy se může samozřejmě lišit v závislosti na oblasti, kde byla vypěstována. Některé druhy chutnají po čokoládě, oříšcích a karamelu, jiné po vanilce či tropickém ovoci. U acidity (kyselosti) platí, že čím více na sever byla káva vypěstována, tím je acidita intenzivnější.
Kolumbijská káva zkrátka chutná tak trochu jinak a pokud patříte mezi kávové znalce, určitě ji poznáte. Především aroma kolumbijské kávy je nezaměnitelné.
Kolumbie jako kávová velmoc
Káva se do Kolumbie dostala od sousedů - z Venezuely, a to až na konci 18. století. Brzy se ale ukázalo, že Kolumbie je ideálním místem pro její pěstování. V současné době patří Kolumbie mezi hlavní producenty kávy na světě (mezi další velké producenty kávy patří ještě Brazílie či Vietnam). Kávu v zemi pěstují až 2 miliony kolumbijců. Nejvíce kávy se z Kolumbie vyváží do Spojených států amerických, mezi další odběratele patří i Japonsko, Německo, Belgie a Kanada.
Pěstování kávy v Kolumbii
V Kolumbii je možné pěstovat kávu téměř po celý rok, a to díky tomu, že je zde velmi hornatý terén, který poskytuje rozdílné mikroklima. Káva se pěstuje napříč celými Andami a také v hornaté oblasti Santa Marta, kde ji pěstují především domorodé kmeny bez použití chemie.
V posledních letech však Kolumbii tvrdě zasáhly klimatické změny a produkce kávy klesla. Došlo k nárůstu srážek a také zvýšení teplot. Místní producenti se tak museli přizpůsobit novým podmínkám.
Nejnovější studie vědců z Univerzity v Curychu však naznačuje, že do roku 2050 rapidně ubude vhodných oblastí pro pěstování kávy, a to o 48-97 procent. Zvýší se teploty na celé planetě a tedy i v místech, kde je nyní (na teplotu velmi citlivá) káva pěstována. Změnou klimatu bude postižena i Kolumbie, budou muset být vyšlechtěny nové odrůdy nebo bude třeba přejít na pěstování robusty.
Místní vědci se v současné době také snaží kávovníky zocelit proti plísním a nejrůznějším hmyzím škůdcům. Také se snaží vybírat vhodné odrůdy pro konkrétní oblasti.
Druhy kávy. Kolumbijská Arabika.
Jaký druhy kávovníku se pěstují? Kolumbijci pěstují Coffea arabica (kávovník arabika). Káva Arabika je považována za kvalitnější. Má silnější aroma a roste ve vyšších nadmořských výškách, často v nepřístupných terénech, takže se kávové plody musí sbírat ručně. To je vlastně obrovskou výhodou. Sběrači totiž vybírají pouze zralé (a tedy kvalitnější) plody. Kvalitnější a lepší je pak i výsledná káva. Největšími producenty této odrůdy je Brazílie a Kolumbie.
Coffea canephora neboli Coffea robusta (kávovník robusta) se oproti tomu pěstuje v nižších nadmořských výškách, v nížinách a na plantážích. Plody je tedy možné sbírat mechanicky. Spolu se zralými plody jsou však utrženy i některé plody nezralé a káva je pak méně kvalitní. V Kolumbii se však tento druh kávovníku nepěstuje, pěstuje se pouze Arabika.
Výběrová káva z Kolumbie
Výběrová káva je vypěstována v ideálních klimatických podmínkách a vyznačuje se také malým výskytem defektních zrn. Má výraznou chuť, a to díky dlouhé době zrání, pečlivému sbírání (jen zralých) zrn a neméně pečlivému zpracování. Prémiová káva z Kolumbie uspokojí i ty největší milovníky a znalce kávy. Vyzkoušejte ji.